Catering

İzmir’de gıda konusunda tecrübemiz 1995 yılında İzmir’in ilk cafesi olan Reci’s Cafe zincirinin Alsancak’ta açılması ile başladı. Diğer şubemizi Bostanlı takip etti ve şehrin birçok yerinde franchise vermeye başladık.

İzmir’de gıda konusunda tecrübemiz 1995 yılında İzmir’in ilk cafesi olan Reci’s Cafe zincirinin Alsancak’ta açılması ile başladı. Diğer şubemizi Bostanlı takip etti ve şehrin birçok yerinde franchise vermeye başladık.

Firma olarak daha sonra ‘fine dining’ konsepti ile açtığımız ve danışmanlıklarını yaptığımız restoran ve cafe zincirlerinin en belirgin olanları, La Folie (1997), Çeşme Yıldızburnu Apropo., Altınyunus Cafe Reci’s, Harley Davidson Cafe, Çiğli yemek fabrikası, Işıkkent Fabrika, Balçova teleferikte 3 cafe, EGS Reci’s Cafe, EGS Pitas, 1997’de Festival Gıda ve Catering ,Cocco Locco (fast food), 2003’de cafe Ekose (ilk sulu yemek cafesi),La Cigale , Tete a Tete (Narlıdere) ,Piero’nun Yeri ( Alsancak )’La Mess(Trabzon),Peximet(Alsancak,Agora,Güzelyalı)
,Reci’s Snack ( İzmirpark)

07
05

Branşımız ile ilgili hizmet verdiğimiz köklü danışmanlık ve catering şirketimiz, çeşitli firma ve şahıslara danışmanlık ve catering hizmeti vererek birçok açılışa imza atmıştır. Bunlardan bazıları; Alin’s Cafe (Alsancak-Kıbrıs Şehitleri), Kanton (Kemalpaşa), Cafe’s (Bornova), Rigolo, Bostanlı Reci’s’dir ve Kuşadası Double Tree by. Hilton’dur. Ayrıca son yıllarda uğraş verdiği projesi Peximet Cafe zinciri İzmir de 4 yeriyle franchise vermeye devam etmektedir.

1100 metrekare alanda, temel olarak dondurulmuş gıda üretimi üzerine ‘La Cigale &Festival Gıda ve Catering’ adı altında hizmet vermeye devam etmekteyiz,

Mönülerimiz; kalite, lezzet ve tüm bütçelere hitap eden fiyatlar göz önünde bulundurularak hazırlanır. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde; sadece sunduğumuz yemekler ile değil, nezih ortamı, güler yüzlü personeli, uygun fiyatları ve hizmet kalitesi ile de müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedefler. Zamanla yarıştığımız günümüz şartlarında, hızlı servisi ile de müşterilerine zaman kazandırır.

Bilginin ve kazanımların paylaşımının yanı sıra şeffaf bir sistemle büyüyen firmamız günümüzün ihtiyaçlarını birebir karşılamaktadır.

Konseptimizin en önemli ve sektörde fark yaratan özelliği; üretimlerimizi tek merkezden yapıyor olmamız ve Merkez üretim tesisimizde, gıda mühendisleri gözetiminde, kalite güvence standartları doğrultusunda üretimini yaptığımız ürünler; frigorifik araçlar ile sevk edilir ve müşterilerine sunulur.

1995 yılından bu güne verdiğimiz Catering hizmeti ile ilgili bazı referanslarımız

  • Özgörkey Holding
  • Arkas Holding
  • Fransız Konsolosluğu
  • Alman Baş Konsolosluğu
  • Goethe Enstitü
  • Fransız Kültür Merkezi
  • Konak Belediyesi